یراق آلات آلومینیوم -  پارس کوپال

یراق آلات آلومینیوم - پارس کوپال

واژه «یراق» زمانی که انسان توانست فلزات را ذوب کند و با استفاده از آن‌ها ابزارآلات مورد نیاز زندگی خود را بسازد به وجود آمد و در ابتدا فقط برای افسار و زین متصل به اسب و چهارپایان به کار می‌رفت.
1401/5/1
0 نظر

یراق آلات آلومینیوم 

واژه «یراق» زمانی که انسان توانست فلزات را ذوب کند و با استفاده از آن‌ها ابزارآلات مورد نیاز زندگی خود را بسازد به وجود آمد و در ابتدا فقط برای افسار و زین متصل به اسب و چهارپایان به کار می‌رفت. با به وجود آمدن انواع سلاح، از عبارت «یراق» برای مدل‌های خاصی از سلاح از جمله جنگ‌افزارهای فلزی مانند شمشیر و نیزه بکار می رفت.

یراق آلات آلومینیوم

اما امروزه «یراق و یراق آلات» ابزارهای فلزی است که با ذوب فلز و شکل گرفتن آن در قالب‌های مختلف، ساخته و آبکاری می‌شوند و شامل تمامی ابزارها و تزئینات جانبی به کار رفته در وسایل اطراف ما شده است. از یراق آلات برای تولید مبل، کابینت، سرویس‌های بهداشتی، ابزارهای فنی، تجهیزات مهندسی و همه موارد مشابه استفاده می‌شود. یراق آلات استفاده از بسیاری لوازم را برای ما ساده کرده است.

بیشتر بخوانید: پروفیل آلومینیوم

انواع یراق آلات

انواع مختلف یراق آلات براساس نوع خاص کاربرد طبقه بندی می شود که به شرح آن می پردازیم:

1. یراق آلات ساختمانی

از پر کاربردترین انواع یراق الات، یراق آلات ساختمانی هستند که شامل آجربر، کف‌ساب، شیشه‌بر، ماله، درب و پنجره دوجداره و حتی دوربین نقشه‌برداری می شود. 

از جمله یراق آلات درب و پنجره می توان به این موارد اشاره کرد: یراق آلات تک حالته و دوحالته آلومینیوم، دستگیره پنجره سکوستیک، دستگیره مخفی پنجره کشویی، قفل درب سوئیچی آلومینیوم، غلطک پنجره کشویی، گیره مقابل زبانه قفل درب، دستگیره دوطرفه قفلدار، دستگیره مکانیزم فولکسی، دستگیره پنجره، سیلندر قفل، لولا، گیره اسپانیولت، کیپ کننده میانی، لولا وسط ثابت و قابل تنظیم، بازو کلنگی، سورمه کلنگی، لولا 3 تیکه رگلاژی، غلطک پنجره کشویی، اسپانیولت قفلدار درب، یراق آلات پنجره دوحالته، پنجره دولنگه بازشو از نمونه های این مورد هستند.

2. یراق آلات بادی

یراق آلات بادی قدرت بالایی دارند. این یراق آلات از طریق فشرده‌سازی باد یا همان هوا تولید می‌شوند. می‌توان دمنده ها، مکنده های بادی، جک های بادی، آچارهای ضربه‌ای بادی و تفنگ های بادی را نام برد.

3. یراق آلات دستی

یراق آلات دستی  ساده‌ترین انواع یراق آلات هستند و کاربرد زیادی در زندگی روزمره دارند از جمله این دسته می توان به  پیچ گوشتی، آچار، انبردست، سوهان و سایر ابزارهای فنی اشاره کرد.

4. یراق آلات هنری و رنگ آمیزی

این یراق آلات در کارهای هنری نقاشی و طراحی استفاده می شوند که به غلطک های برفی، قلم مو و رنگ پاش برفی می توان اشاره نمود.

5. یراق آلات هیدرولیک

یراق آلات هیدرولیک، یراق آلات پالایشگاهی است که بسیار گسترده و مختلف هستند.

تولید یراق آلات آلومینیوم

6. یراق آلات برقی

یراق آلات برقی مطابق نامشان با برق کار می‌کنند. این نوع از یراق آلات باعث آسان شدن انجام کارها شده است در صورتی که در استفاده از آن‌ها احتیاط لازم پیش بینی شود. از جمله لیت یراق آلات چکش‌های هیدرولیک و دریل واگن هیدرولیک هستند.

7. یراق آلات دیزلی و بنزیلی

این نوع یراق آلات دارای کاربردهای دیزلی هستند مثل الکتروپمپ‌ها و موتور‌های ژنراتور 

استفاده از یراق آلات دو دلیل دارد:

1. استفاده از یراق آلات برای زیبایی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای یراق آلات زیبایی آن‌ها است. مثلا یک درب، یک پنجره دوجداره، یک کابینت یا یک کمد نیاز به دستگیره‌هایی دارد که در انواع و اشکال مختلف در بازار وجود دارد و علاوه بر کارآیی، به زیبایی ظاهری در کمک می‌کند.

در مورد درب و پنجره های دوجداره، انواع مختلف لولاها و دستگیره‌ها باعث تغییر سبک و جهت باز و بسته شدن پنجره‌ها می شوند. 

2. استفاده از یراق آلات برای آسان‌ شدن کاربرد وسایل

برای توضیح این مطلب به باز و بسته شدن و روان بودن پنجره دوجداره به هنگام باز و بسته شدن با استفاده از انواع لولاها می توان اشاره کرد. 

یراق شیشه و پنجره های آلومینیومی

یراق آلات درب و پنجره آلومینیومی، اجزا و تجهیزات جانبی درب و پنجره آلومینیومی هستند که عملکرد درب و پنجره را بهبود می دهند و شامل قفل ها، گسگت، واشر، شیشه و دستگیره پنجره می باشد. این یراق آلات ساختار ساده ای دارند و عمده تفاوت آنها در نحوه طراحی و ظاهر آنهاست که بستگی به سبک طراحی درب و پنجره آلومینیومی دارد.

عمده کاربرد یراق آلات شیشه و پنجره های آلومینیومی نگهداری و حفظ وضعیت پنجره و محافظت از آنها در برابر سرقت می باشد. 

در پاره ای اوقات رنگ یراق آلات با پنجره همخوانی ندارد باید رنگ شود و این رنگ آمیزی باید با توجه به ساختار و رنگ و نوع پنجره انجام شود و در ظاهر پنجره و نمای داخلی منزل بسیار موثر خواهد بود.

یراق آلات درب و پنجره دوجداره

یراق آلات درب و پنجره دوجداره شامل یراق تک حالته، یراق دو حالته، یراق کشویی، یراق کشویی – لغزشی نیمه اتوماتیک، یراق کشویی – لغزشی تمام اتوماتیک و یراق تاشو می باشد. 

یراق اسپانیولت برای پنجره دوجداره

اسپانیولت که قفل درب نیز نامیده دارد، از مهم‌ترین اجزای یراق آلات پنجره‌ دوجداره است. کیفیت اسپانیولت به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. اگر آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت بی کیفیت باشد،  فشار بیشتر بر روی دستگیره‌های درب وارد می شود و آن را از کار می‌اندازد.

دستگیره در و پنجره

انتخاب دستگیره مناسب درب و پنجره، طول عمر درب و پنجره و حتی اسپانیولت آن را افزایش می دهد. دستگیره‌های بلندتر باعث ایجاد فشار کمتری به اسپانیولت خواهد شد. دستگیره هایی که اهرم توپُر دارند کیفیت بالاتری هم خواهند داشت. 

مورد بعدی ضخامت صفحه اصلی دستگیره می باشد و همچنین و کیفیت شفت چهار پهلو است که باعث کارکرد بهتر و طولانی‌تر دستگیره‌ها می شود.

اگر جنس فنر مناسب نباشد، عملکرد اهرم در زاویه قائم تغییر خواهد کرد. 

زوار جای پیچ باید استحکام و مقاومت کافی و بالایی در برابر شکستگی و خرد داشته باشد.

بیشتر بخوانید: آلیاژ های کارپذیر آلومینیوم و تقسیم بندی آن ها

سیلندر درب و پنجره

سیلندرهای برنجی از بهترین انواع سیلندرهای درب و پنجره، هستند، که معمولا با   آلومینیوم پوشش داده می شوند.

زبانه قفل پنجره دوجداره

در پنجره های دوجداره، چه زبانه قفل بلند و چه کوتاه باشد، باید به طوری نصب شود که در هنگام باز و بسته شدن پنجره در جای خود ثابت شود و درست و کامل جا بیفتند. وزن لولا حداقل باید برابر با ۱۱۰ گرم باشد که در برابر شکستن مقاوم باشد.

فروش یراق آلات آلومینیوم اصفهان

 انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره

بازشوها در انواع مختلف و با کاربردهای مختلف طراحی و تولید می شوند. انواع بازشوهای درب و پنجره دوجداره شامل بازشوهای یک حالته،‌ دوحالته، کلنگی، کشویی، فولکس واگنی، تاشو و فرانسوی است.

یراق بازشوی کلنگی طوری نصب می‌شود، که نقطه دید را از روبه‌رو به صفر می رساند. بازشوهای دو حالته برای باز شدن پنجره بر روی دو محور عمودی و افقی کاربرد دارند. بازشوهای دوحالته عایق بندی مناسبی در برابر صوت، رطوبت، باران و گرد و غبار ایجاد می کنند . این بازشوها، هزینه‌های مصرف انرژی را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

در مواردی که با محدودیت فضا مواجه هستیم و می‌خواهیم از پنجره دوجداره کشویی استفاده کنیم به یراق آلات این نوع پنجره نیاز داریم. یراق آلات پنجره های دوجداره فولکس واگنی عایق‌بندی بسیار بالایی دارند و از پنجره‌های کشویی پرکاربردتر هستند. 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر