تولید یراق آلات آلومینیوم ✨ 09130203115 | پارس مهر

تولید یراق آلات آلومینیوم ✨ 09130203115 | پارس مهر

وجود یراق آلات آلومینیوم در کاربری درب و پنجره‌های آلومینیومی بسیار واجب و ضروری است. یراق آلات آلومینیوم تنوع زیادی دارند.
1401/7/18
0 نظر

تولید یراق آلات آلومینیوم

وجود یراق آلات آلومینیوم در کاربری درب و پنجره‌های آلومینیومی بسیار واجب و ضروری است. یراق آلات آلومینیوم تنوع زیادی دارند، زیرا در زمینه‌های مختلفی کاربرد دارند و با هر نوع شرایطی سازگار هستند. یراق آلات آلومینیوم در لوله کشی منازل و همچنین لوازم جانبی درب و پنجره‌ها قابل استفاده است.

به طور کلی به تمام اجزای درب و پنجره مانند دستگیره و لولاها که از جنس الومینیوم باشند را یراق الات الومینیوم می‌گویند. 

بیشتر بخوانید: قیمت پروفیل سبک

بدیهی است که شما برای استفاده از لوازم الومینیومی، نیاز به تهیه یراق آلات آن را نیز خواهید داشت. آلومینیوم یکی از متریال‌های محبوب و پرکاربرد با مزایای فراوان می‌باشد که در زمینه‌های مختلف قابل استفاده می باشد. آلومینیوم یکی از فلزهای سبک وزن و با کیفیت می باشد.

از یراق آلات آلومینیومی صرفا برای درب و پنجره دو جداره استفاده نمی‌شود، بلکه از آنها در ساخت کابینت‌ها، کمد و کشوها، پارتیشن مدرن اداری شیشه ای و حتی لوله‌ها نیز استفاده می‌شود. هدف از تولید و ساخت یراق آلات، سهولت در کارها و زیبایی می‌باشد.

تولید یراق آلات آلومینیوم

یراق آلات آلومینیوم اختصاصی

آلومینیوم اختصاصی با استفاده از پروفیل‌های آلومینیومی ساخته می شود که کاملا مطابق با نیاز مشتری، طبق سفارش و طرح پیشنهادی او می باشد. از آلومینیوم اختصاصی عموما برای تولید درب و پنجره‌های آلومینیومی استفاده میشود. همچنین آلومینیوم‌های اختصاصی دارای کیفیت بالاتری هستند. آلومینیوم اختصاصی معمولا در اشکال و اندازه‌های مختف تولید می‌شوند که به همراه فلاشینگ نما و پنجره آلومینیومی جذابیت ساختمان را دوچندان می کند.

تولید انواع یراق آلات آلومینیوم

با صحبت درباره تولید یراق آلات آلومینیومی بحث مدل های مختلف در و پنجره های آلومینومی مطرح می شود که بنا به مدل و سبک کار، انواع یراق آلات برای استفاده راحت و باز و بسته کردن در و پنجره آلومینیومی تولید می شود. در این قسمت به معرفی انواع مدل های پنجره و معرفی یراق آلات مربوط به آن می پردازیم.

بیشتر بخوانید: قیمت پروفیل آلومینیوم

تقسیم بندی پنجره های آلومینیومی

1-لولایی (Hinge Window)

در و پنجره های لولایی یکی از بیشترین کاربردها را در خانه ها دارد. این پنجره ها دارای یک یا چند قسمت ثابت و در کنار آن یک  یا چند قسمت بازشو هستند که قسمت بازشو بوسیله لولا باز و بسته می شود، به عبارت دیگر پنجره های لولایی حول یک محور، حرکت دورانی دارند.

2-پنجره کشویی ( Sliding Windows )

این نوع در و پنجره ها جای بسیار کمی از فضای خانه در هنگام باز شدن می گیرند و به همین دلیل دارای کاربرد فراوانی هستند. در این پنجره نیز ممکن است چند لنگه بازشو در کنار چند لنگه ثابت قرار گیرد که لنگه های بازشو بر روی ریلی به سمت چپ و یا راست حرکت می کند.

انواع یراق آلات آلومینیوم 

تک حالته (Side hung (Turn only

دو حالته Tilt & Turn

فرانسوی (French window( 1&2 sashes

لیفت اسلاید Lift & Slide

فولکس واگنی Parallel Slide

آکاردئونی Fold & Slide

انگلیسی(بیرون بازشو) Friction )Curtain Wall)

پارالل Parallel

کلنگی Tilt Sash

ونتوس Fanlight Opener

بیشتر بخوانید: قیمت پروفیل آلومینیوم درب و پنجره

یراق تک حالته

یراق تک حالته در دسته یراق های لولایی قرار می گیرد، این یراق به صورت لولایی و بسیار ابتدایی می باشد، بدین صورت که جهت حرکت لنگه بازشو، دوران حول راستای عمودی لولا (Turn) است. در این نوع پنجره ها همیشه دستگیره در سمت مخالف لولا قرار خواهد گرفت.

یراق دوحالته

یراق دو حالته در گروه یراق های لولایی قرار دارد. با یراق دو حالته می توان لنگه را در دو جهت و یا دو محور عمودی و یا افقی باز کرد، اما باید توجه داشت که باز کردن لنگه روی محور افقی با توجه به محدودیت ها فقط با زاویه ۲۵ درجه امکان پذیر خواهد بود. این سیستم به گونه ای طراحی شده که مانع بسیار مقاومی در برابر نفوذ آب باران، گرد و غبار، آلودگی هوا و کاهش آلودگی باشد.

عدم لرزش و ایجاد صدا به هنگام شدت باد و باران و طوفان، بالا ترین میزان صرفه جویی در هزینه های سرمایشی و گرمایشی و استفاده از حالت دوم بازشو برای عدم درگیری با پرده ها و در عین حال گردش هوا و ثابت ماندن در حالت باز در حالت دوم حتی در هنگام وزش باد و طوفان از مزایای این سیستم است.

یراق آلات آلومینیوم

یراق آلات آلومینیوم پنجره دو حالته

پنجره دوحالته (لنگه سمت چپ در حالت  Tilt و لنگه سمت راست در حالت Turn)

در پنجره با دو لنگه بازشو در مجاوت یکدیگر به گونه ای که جهت بازشو ها متفاوت بوده و نیز لولا ها در طرفین باشند، میتوان به دو گونه عمل کرد:

بین دو لنگه بازشو پروفیل مولیون می باشد و وقتی هر دو لنگه در حالت Turn و باز می باشد، پروفیل مولیون مشاهده می شود .

بر روی لنگه بازشو slave یک پروفیل با سطح مقطع خاص (false mullion) نصب می شود، که در این صورت هنگامی که هر دو لنگه بازشو در حالت Turn و باز باشند، هیچ قیدی در آن فیلد دیده نمی شود.

در مقایسه با پنجره هایی که یک مولیون ثابت بین دو بازشو را دارند،این سیستم با داشتن مولیون متحرک (false mullion) بر روی بازشو دوم دارای دهانه بزرگتری است که زاویه دید وسیع با چشم اندازی زیبا را فراهم می کند.

بیشتر بخوانید: قیمت پروفیل آلومینیوم پنجره

پنجره معمولی و فرانسوی

در پنجره فرانسوی هیچ وقت نمی توان ۲ لنگه بازشو را به صورت دو حالته اجرا کرد، اما در پنجره معمولی(مولیون دار) هر دو لنگه را می توان به صورت دو حالته اجرا کرد.

در پنجره فرانسوی فقط می توان روی یک لنگه (لنگه اصلی) دستگیره نصب کرد. اما در پنجره معمولی دستگیره روی هر دو لنگه قابل نصب می باشد.

یراق لیفت اسلاید

به طور کلی پنجره ها را می توان به دو نوع لولایی و کشویی تقسیم بندی نمود. پنجره های کشویی نسبت به پنجره های لولایی از مزیت عدم اشغال فضا برای بازشو برخوردارند، اما پنجره های لولایی آب بندی به مراتب بهتری نسبت به پنجره های کشویی دارند. با توجه به مشکل آب بندی در سیستم کشویی، با طراحی سیستم lift & Slide این نقص بهبود یافته است.

در این سیستم هوا بندی، به جای مویی که در پنجره های کشویی ساده انجام می شود از طریق Gasket EPDM انجام می گیرد . اما چون Gasket به دلیل اصطکاک با هم جلوی حرکت پنجره را می گیرد طراحان با ساخت یراق آلات Lift & Slide نوعی از پنجره کشویی را طراحی و ارائه کرده اند که پنجره در زمان حرکت ابتدا از محل خود بلند می شود Gasket را از پروفیل جدا می کند و در هنگام قفل شدن پنجره، Gasket در گیر می شود.

پنجره لیفت اسلاید Lift & Slide Window 

در پنجره لیفت اسلاید هنگامی که دستگیره به سمت پایین چرخانده می شود رانر ها به سمت پایین رفته و لنگه تقریبا ۵ میلیمتر به بالا حرکت می کند، در این حالت Gasket لنگه با فریم در گیر نیست و پنجره به راحتی قابل حرکت است. زمانی که دستگیره پنجره به سمت بالا بچرخد، رانر ها به سمت بالا حرکت کرده و باعث می شود لنگه ۵ میلیمتر به سمت پایین بیاید و Gasket لنگه با فریم در گیر شود که باعث آب بندی پنجره خواهد شد. در کل یراق لیفت اسلاید لنگه پنجره را به صورت عمودی بلند نموده به صورت افقی حرکت می دهد.

یراق Parallel- Slide

یراق Parallel-Slide جزء یراق های کشویی به حساب می آید، با این تفاوت که از پروفیل های لولایی در ساخت این پنجره استفاده می شود. این گروه از پنجره ها نسبت به مدل کشویی دارای فیتینگ بیشتری هستندو از لحاظ عایق بودن در برابر صدا و گرد و غبار و نیز ائتلاف انرژی همانند پنجره های لولایی(T&T ، (Turn می باشد. این نوع یراق به نام فولکس واگنی معروف شده است.

انواع مختلف یراق Parallel Slide

Tilt & Slide Full Automatic

Tilt & Slide Automatic

Parallel Slide Manual

تفاوت سه مدل بالا در نوع بازشدن و همچنین نیرویی است که ما با دست به آن وارد می کنیم، بدین صورت که در سیستم Full Automatic و Automatic پنجره می تواند در حالت Tilt باشد اما یراق Parallel به صورت کشویی می باشد و پنجره در حالت TILT قرار نمی گیرد. همچنین در سیستم Full Automatic برای باز شدن نسبت به Automatic به نیروی دست کمتری نیاز است.

بیشتر بخوانید: پروفیل آلومینیومی کرونت

یراق آکاردئونی

یراق آکاردئونی هم جزو یراق آلات کشویی شمرده می شود، البته این یراق با توجه به نوع بازشو خاصی که دارد، ترکیبی از دو سیستم کشویی و لولایی است. در یراق آکاردئونی همیشه یک لنگه(لنگه Master ) به صورت لولایی باز می شود، و بقیه لنگه ها به وسیله لولا (کتابی) و رانر به صورت کشویی باز می شوند. 

درب و پنجره های آکاردئونی (Fold & Slide) معمولا در مکانهایی با عرض بسیار زیاد به کار برده می شوند و در هنگام نیاز می توان کل پنجره و قسمتهای میانی اعم از پروفیل بازشو و یراق آلات و شیشه دوجداره را به سمت کناره ها هدایت کرد و این در حالی است که فضای پشت پنجره به طور کامل قابل رویت می باشد.

پنجره دوجداره آکاردئونی می تواند در خانه های ویلایی استفاده شود. این نوع پنجره در فصل زمستان فضای داخلی را کاملا ایزوله می کند و در فصول دیگر در صورت باز کردن بازشو ها فضایی با دید کامل را به صاحب خانه ارائه می کند.

یراق Friction 

یراق Friction  جزو معروف ترین و پر کاربرد ترین یراق برای بازشو های کرتین در صنعت در و پنجره و نما است. این یراق جزو یراق های لولایی است، این یراق با حرکت شبه دورانی حول محور افقی بالا، پنجره رابه سمت خارج ( outward opening ) باز می کند، در این یراق لولا استفاده نمی شود.

پارس کوپال

یراق پارالل Parallel

در پروژه ها به منظور تهویه و یا موارد دیگر نیاز به بازشویی با ابعاد بزرگ و همچنین تهویه نسبتا مناسب است که یراق پارالل این امکان را فراهم می کند. نحوه باز شدن یراق پارالل به این صورت است که لنگه به صورت یکجاو موازی بصورت در جهت عمود بر نما یا فریم، به اندازه ۲۱۱ میلیمتر به بیرون حرکت می کند. اغلب بازشو های پارالل و انگلیسی (Friction ) در کرتن وال استفاده می شود. امروزه این بازشو بیشتر در هتل ها و اماکن عمومی استفاده می شود.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر