آیا هر پنجره دوجداره‌ عایق صوتی هم است؟ - پارس کوپال

آیا هر پنجره دوجداره‌ عایق صوتی هم است؟ - پارس کوپال

به منظور کاهش آلودگی‌ های صوتی و جلوگیری از ورود صدا از محیطی به محیط دیگر، باید از پوششی به نام عایق صوت استفاده شود. معمولا صدا از طریق دیوارها، کف و سقف ساختمان منتقل می‌ شود که این مساله اتفاق باعث ایجاد امواج صوتی می ‌شود.
1400/12/26
0 نظر

آیا هر پنجره دوجداره‌ عایق صوتی هم است؟

دنیای اطراف ما پر از سر و صدا است و اکثر این صداها برای ما خوشایند نیستند و از شنیدن آن‌ ها اذیت می شویم. امروزه آلودگی صوتی بخش عمده ‌ای از مشکلات زندگی شهری به شمار می ‌آید و اثرات مخرب آن در واکنش اجتماعی و سلامت مردم به وضوح قابل مشاهده است. در نتیجه به حداقل رساندن این صداها و رسیدن به آرامش به یک دغدغه بزرگ تبدیل شده است. در این شرایط است که اغلب ساختمان سازان به سراغ استفاده از عایق ‌های صوتی مناسب می‌ روند.

بیشتر بخوانید: آیا استفاده از پنجره دوجداره کشویی بهتر مدل‌ های دیگر است؟

عایق صوت چیست؟

به منظور کاهش آلودگی‌ های صوتی و جلوگیری از ورود صدا از محیطی به محیط دیگر، باید از پوششی به نام عایق صوت استفاده شود. معمولا صدا از طریق دیوارها، کف و سقف ساختمان منتقل می‌ شود که این مساله اتفاق باعث ایجاد امواج صوتی می ‌شود.

به منظور جلوگیری از جابه‌جایی صدا در ساختمان‌ های مسکونی، تجاری و اداری می ‌توان از عایق صوت استفاده کرد. در این رابطه باید گفت، که عایق صوت به معنای استفاده از سقف و دیوارهای بتنی با ضخامت زیاد نیست.

از نظر جذب و کاهش صدا، در طراحی و ساخت ساختمان‌ ها و سازه‌ ها دو موضوع بسیار مهم و اساسی وجود دارد. یکی از آن ‌ها چگونگی جذب صوت و صدای انتقالی، یعنی همان نوع عایق صوتی که انتخاب می ‌شود است و دیگری استفاده از بهترین مواد و مصالح در ساخت ساختمان، یعنی دیوارها، کف، سقف و غیره است.

با توجه به تحقیقاتی که در زمینه عایق‌ های صوتی انجام شده است، استفاده از دو تا پنج سانتی ‌متر ضخامت عایق صوتی، تاثیر بسیار زیادی در کاهش انتقال صدا دارد. همچنین عایق کردن پنجره ‌ها و محیط، عامل بسیار مهمی در صرفه ‌جویی انرژی در فصول گرم و سرد سال است.

بیشتر بخوانید: چه عواملی بر قیمت ساخت درب و پنجره آلومینیومی تاثیر می گذارند؟

پنجره دوجداره عایق صوت و ویژگی‌ های آن

پنجره دوجداره عایق صوت

پنجره عایق معمولا با نام‌ های پنجره دوجداره، شیشه دوجداره و پنجره سه ‌جداره شناخته می ‌شود. پنجره دوجداره باید عایق خوبی برای انتقال صوت، گرما، سرما و گرد و غبار باشد و تا حد زیادی جلوی ورود صدا به داخل ساختمان را بگیرد. اما متاسفانه همیشه اینطور نیست و استفاده‌ کنندگان از پنجره‌ های دوجداره، از پنجره خود رضایت کافی را ندارند.

پنجره ‌های دوجداره هم با پروفیل‌ های یو پی وی سی قابل تولید هستند و هم با پروفیل‌ های آلومینیوم ترمال بریک می ‌توان آن‌ ها را مقایسه کرد. یک عایق صوتی کارآمد باید از چگالی مناسبی برخوردار باشد. چگالی عایق صوتی ارتباط مستقیمی با انتقال اصوات دارد، به این معنا که هرچه چگالی عایق صوتی بالاتر باشد، در برابر انتقال صوت مقاومت بیشتری از خود نشان می ‌دهد. علاوه بر چگالی عایق صوتی، ضخامت نیز تاثیر زیادی در انتقال اصوات دارد. متاسفانه عایق ‌های صوتی که امروزه در بازار موجود هستند از ضخامت بالا و کیفیت خوبی برخوردار نیستند.

بیشتر بخوانید: انتخاب پنجره مناسب برای آشپزخانه

خصوصیات یک پنجره دوجداره عایق صوت

خصوصیات یک پنجره دوجداره عایق صوت

یکی از مزیت ‌های اصلی پنجره ‌های دوجداره، عایق صوت بودن آن ‌ها است. عایق صوت بودن یک خصوصیت بارز و اصلی در رابطه با پنجره‌ های دوجداره است و اکثر مصرف ‌کنندگان به همین دلیل اقدام به خرید پنجره دوجداره عایق می‌ کنند. پنجره، بخشی از ساختمان است که از طریق آن نور محیط تامین می ‌شود و به کمک آن می ‌توان فضای بیرون ساختمان را مشاهده کرد.

استفاده از متریال و مواد اولیه استاندارد و همچنین تولید استاندارد پنجره دوجداره عایق، می ‌تواند تجربه خوبی در ذهن مصرف‌ کننده به جای بگذارد. اگر تولید پنجره دوجداره به خوبی صورت نگیرد، حتی اگر از بهترین متریال هم استفاده شده باشد، پنجره شما عایق خوبی نخواهد بود. بعنوان مثال اگر در هنگام نصب یراق و لولاها، جاسازی لولا به خوبی روی پروفیل انجام نگیرد، از پشت لولاهای پنجره، سرما، گرما، صدا و گرد و خاک وارد ساختمان می ‌شود.

ابعاد برداری صحیح پنجره، نکته مهم و حیاتی دیگر در ساخت پنجره دوجداره عایق است. اگر ابعاد درست نباشد، پنجره یا بزرگ ساخته می ‌شود، یا کوچک که هیچ‌ کدام استاندارد نیستند. اگر پنجره از آن ابعادی که باید باشد بزرگ ‌تر ساخته شود، تحت فشار نصب می‌ شود و دیگر جای انبساط و انقباض برای آن باقی نمی ‌ماند. زمانی که به پنجره و بازشو فشار وارد شود، از رگلاژ خارج می‌ شود و به خوبی باز و بسته نمی‌ شود. این پنجره عملکرد عایقی خوبی برای انتقال صدا و برودت در فصل‌ های گرم و سرد سال نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: انواع پنجره آلومینیومی

آیا هر پنجره دوجداره‌ عایق صوتی هم است؟

استفاده از یراق دو حالته باعث می‌ شود، که پنجره عملکرد بهتری از نظر عایق شدن داشته باشد. یراق دو حالته در پنجره‌ های دوجداره سبب می‌ شود تا لاستیک‌ های دور بازشو و فریم، در هنگام بسته شدن پنجره، دور تا دور به یکدیگر فشرده شوند و پنجره کاملا عایق شود. البته این عایق شدن مشروط بر استفاده از لاستیک‌ های استاندارد و باکیفیت در ساخت پنجره است تا در فصول گرم و سرد سال کیفیت خود را از دست ندهد.

استفاده از شیشه ‌های دوجداره خوب و استاندارد نیز تاثیر زیادی بر عایق کردن پنجره‌ های دوجداره دارند. شیشه‌ های دوجداره انواع مختلفی دارند و هر کدام با توجه به نوع آلودگی صوتی و میزان آن، از ورود صدا جلوگیری می‌ کنند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر