ماندگاری گاز تزریق شده در شیشه های دوجداره پنجره آلومینیومی - پارس کوپال

ماندگاری گاز تزریق شده در شیشه های دوجداره پنجره آلومینیومی - پارس کوپال

ماندگاری گاز تزریق شده در شیشه های دوجداره پنجره آلومینیومی - پارس کوپال

شیشه عایق (IG ) شامل دو یا چند شیشه است که با استفاده از یک خلاء یا فضای پر از گاز از هم جدا می شوند تا انتقال گرما را در قسمتی از ساختمان کاهش دهند. پنجره ای با شیشه عایق معمولاً با توجه به اینکه از چند شیشه در ساخت آن استفاده می شود ، به عنوان دو جداره یا چند جداره شناخته می شود.
1400/12/29
0 نظر

ماندگاری گاز تزریق شده در شیشه های دوجداره پنجره آلومینیومی

گاز شیشه پنجره های دوجداره آلومینیومی

تعریف شیشه عایق

شیشه عایق (IG) شامل دو یا چند شیشه است که با استفاده از یک خلاء یا فضای پر از گاز از هم جدا می شوند تا انتقال گرما را در قسمتی از ساختمان کاهش دهند. پنجره ای با شیشه عایق معمولاً با توجه به اینکه از چند شیشه در ساخت آن استفاده می شود، به عنوان دو جداره یا چند جداره شناخته می شود.

گاز شیشه پنجره های دوجداره آلومینیومی

واحدهای عایق شیشه ای (IGU) با شیشه در محدوده ضخامت 3 تا 10 میلی متر (1/8 “تا 3/8”) یا بیشتر برای کاربردهای ویژه تولید می شوند. از شیشه های روکش شده یا خوشه نیز ممکن است به عنوان بخشی از ساخت و ساز استفاده شود. بیشتر واحدها با همان ضخامت شیشه تولید شده در هر دو صفحه تولید می شوند اما برنامه های ویژه مانند ضعف آکوستیک یا امنیت ممکن است طیف گسترده ای از ضخامت ها را در همان واحد گنجانید.

بیشتر بخوانید: فوم آلومینیوم چیست

صنعت پرکننده گاز شیشه در سالیان پیش

صنعت پرکننده گاز شیشه پنجره های چند جداره در سالیان اخیر پیشرفت های زیادی داشته است. در ابتدا امکان محاسبه میزان گاز پر شده بین شیشه های پنجره های چند جداره امکان پذیر نبود و فضای بین شیشه ها با گاز خنثی و بدون حجم مشخص و قابل محاسبه ای پر می شد.

گازهای خنثی اصلا قابل مشاهده نیستند و هیچگونه راهی برای اثباد وجود این گاز ها در در و پنجره های دوجداره وجود ندارد. بنابراین عملاً اندازه گیری این واحد در درب و پنجره های چند جداره امکان پذیر نیست. 

از سوی دیگر تولیدکنندگان در و پنجره های دوجداره، هیچ تضمینی برای ماندگاری گاز آرگون بین شیشه ها نمیدهند و بر این اعتقاد هستند که گاز آرگون نشت می کند و نهایتا یک سال بین شیشه ها می ماند. 

بیشتر بخوانید: آیا استفاده از پنجره دوجداره کشویی بهتر مدل‌ های دیگر است؟

ماندگاری گاز آرگون

البته قابل ذکر است که با وجود اطلاع از نشت گاز آرگون براین باور بودند که این گاز هیچ آسیبی به به سلامت افراد و محیط وارد نمی کند و تا قبل از نشت گاز، در و پنجره های دوجداره به خوبی کار می کنند.

در و پنجره های دوجداره

با تجربیاتی که کارشناسان صنعت درب و پنجره های دوجداره کسب کرده اند، به این نتیجه رسیده اند که در یک بازه زمانی مشخص، گاز آرگون خیلی سریعتر از زمانی که هوا وارد پروفیل ها می شود از پروفیل خارج شده. 

به عبارتی عدم توازن نرخ ورود هوا و خروج گاز آرگون از پروفیل ها باعث ایجاد فشار منفی در پنجره های دوجداره می شود.

قابل ذکر است که تمامی گاز ها، چه آرگون و چه هوا ( که شامل اکسیژن، نیتروژن، دی اکسید کربن می شود) رفتار متفاوت و خاص خود را دارند. و ضریب نفوذ آنها به پروفیل ها متفاوت است.

این عدم تعادل در مبادله گازی باعث ایجاد فشار گازی می شود.

بیشتر بخوانید: انتخاب پنجره مناسب برای آشپزخانه

خمیدگی گازی

فشار منفی باعث ایجاد پدیده ای به نام ” خمیدگی گازی ” می شود. خمیدگی گازی همان خمیدگی ناشی از فشار گازی بوجود آمده از فشار منفی است.

خمیدگی گازی روی درزهای پنجره ها تاثیر می گذارد و باعث کش آمدن درزگیر می شود. که طی آن فاصله میان دوجداره کاسته می شود و موجب انتقال شدید حرارت و افزایش فاکتور U مؤثر بر واحد پنجره می شود.

طی سالیان اخیر صنعت پنجره سازی با کسب تجریبات فراوان، پیشرفت های چشمگیری داشته است. در حال حاضر کارشناسان این صنعت، نشت گاز را بسیار نامطلوب می دانند و انتظار دارند پنجره با همان فاکتور U که مشتری سفارش داده است تولید شده و تغییر نکند.

از آنجایی که فاکتور U وابستگی زیادی به میزان وجود گاز آرگون و کریپتون بین جداره شیشه ها دارد، نشت این گازها بسیار تاثیر گذار بوده و بدین منظور، تست هایی برای اندازه گیری میزان حضور این گازها در جداره شیشه ها تعریف شده است.

محاسبه میزان گاز در جداره ی شیشه ها

محاسبه میزان گاز در جداره ی شیشه ها

در حال حاضر کارشناسان صنعت درب و پنجره های چند جداره با استفاده از دستگاه های دقیق و سریع میزان گاز پر شده را جهت تخمین و محاسبه عمر مفید پنجره استفاده می کنند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر